21 Mayıs 2011 Cumartesi

Nick & Norah's Infinite Playlist (2008)

Sabit Uyarı: Bu ibarenin olduğu her bir film anlatısı-incelemesi,önceki senelere aitti.O yüzden "yok spoiler dı,yok efendime söyleyim film kritiğiydi başıydı sonuydu", yer alabilir, içinde geçebilir, birşeyler olabilir. Ben anlamam, demedi demeyin.


Güzel müzikler, hareketli bir gece, karikatürize olmaya yakın arkadaş tiplemeleri ve en içli gençlik tripleri eşliğinde sizi mutlu eden, izlemesi keyif veren, ne ara başladığını bittiğini anlayamadan kendinizi gülümserken bulduğunuz ama ardından hayatınıza devam ettiğiniz eğlenceli filmler vardır ya, tam onların göbeğinde işte Nick ve Norah. Fragmanını ya da posterini, tanıtım yazısını gördüğünüzde ani bir şekilde izlemek istediğinizi düşündüğünüz filmlerden.
Başrolümüzün bir tarafında ezik, kaybetmiş genç adam rolünün tanımı Michael Cera varken; diğer yanında bağımsız yapım "Daydream Nation"da kendini kanıtlayan ve en son Thor'un gülümseme nedenlerinden olan çekici mi çekici kızımız Kat Dennings arz-ı endam etmekte. Senaryomuzsa David Levithan ve Rachel Cohn'un 2006 tarihli romanından uyarlanmış.
Nick, taparcasına bağlı olduğu kız arkadaşından yeni ayrılmış, terk edilmiş. Terk eden kızımız ise Amerikan gençliğinin "bitch" dediği tiplerden. Oğlumuzu birlikte oldukları süre boyunca aldatmış, önemsememiş. İşi bittiğinde de hemen yeni birini bulmakta gecikmemiş. Ancak kaybeden mizaçlı esas oğlan, tabiki bu "bitch"i unutamıyor, hep bir umut peşinde. Depresyonda, kendini kıza hazırladığı karışık cdlere vermiş durumda.
Ancak şükürler olsun ki eziğimizin - herkesin başına- arkadaşları var. Birlikte müzik yaptığı gay grup. Depresyonda kalmasına izin vermemekte kararlı davranıyorlar. Bu sırada diğer yanda, oğlumuzu terk eden kızın okul arkadaşı esas kızımız ve onun çılgın ama bir o kadar da sevimli-baş belası arkadaşı var.En önemli ayrıntımız, esas kızımız Norah, Nick'in yaptığı cdlere bayılıyor ve daha onu tanımadan bile kanı kaynıyor.
Film, bu genç topluluğumuzun bir müzik grubu dinleyebilme sevdası etrafında tüm bir geceye yayılan maceralarını anlatmaya koyuluyor. Fonda tüm bu koşuşturmacaya eşlik eden Modest Mouse, Shout Out Louds, Band of Horses, Vampire Weekend gibi grupların sesleri atmosferimizi hareketlendiriyor.
Birşeyler anlatma derdinden çok bildiklerimizi bir de ekrandan izleyip, neşelenelim, gülelim, eğlenelim havasında olan filmlerden hoşlananlar için - ki hepimiz öyle değil miyiz:D - izlemesi keyifli. Bebeksiz Juno ya da popüler şarkılı Across The Universe beklememek gerek. Kendi başına da gayet hoş bir film var Nick&Norah'da.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder